Cristina Popescu – Profesor invatamant prescolar – Grupa mare Fluturasi

• In urma cu 10 ani, dupa terminarea Facultatii de Litere din cadrul Universitatii Ovidius din Constanta, m-am angajat ca profesor de engleza intr-o gradinita, gandindu-ma initial ca e ceva provizoriu. Programul imi permitea sa merg la munca dimineata si la cursurile de master dupamiaza. Imediat mi-am dat seama ca profesia de educatoare este cea mai frumoasa. Copiii sunt imprevizibili si fiecare zi este diferita de cea anterioara, sunt veseli si orice problema ai avea dispare din momentul in care ai intrat in clasa si nu in ultimul rand sunt sinceri iar cand este cazul tin cont de criticile venite dn partea lor. Dupa terminarea Masterului de Studii Anglo-Americane, m-am inscris la Facultatea de Pedagoge a Invatamantului Primar si Prescolar, pentru a fi mai bine pregatita in acest domeniu. Da-a lungul timpului, am lucrat cu diferite tipuri de curriculum, insa cel national, in care invatarea se face prin joaca, unde copilul este cel dupa care ne ghidam pentru a desfasura o activitate, consider ca este abordarea cea mai potrivita. Prescolaritatea este varsta descoperirii, a creativitatii ce nu trebuie ingradita ci din contra, incurajata. M-am alaturat echipei SMART STEPS din considerentele mentionate mai sus si pentru ca am fost primita cu zambetul pe buze si multa caldura.